אתר התעבורה הישראלי

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים או מסוכנים

דרך המלך לקבוע האם נהג שרוי תחת השפעת משקה משכר, היא לבצע בדיקת שכרות "מדעית". קיימים שלושה סוגי בדיקות בהם נבדק נהג, האם הוא נוהג תחת השפעת משקאות משכרים: בדיקת דם, בדיקת נשיפה, ובדיקת שתן). מבדיקות השכרות הנ"ל ניתן לדעת מהי רמת ריכוז האלכוהול בדמו של הנהג. אולם אין חובה על התביעה להוכיח שכרותו של נהג דווקא בדרך "מדעית", של עריכת בדיקות השכרות הנ"ל. לעיתים ניתן להרשיע נהג בנהיגה בשכרות, כאשר מהתנהגותו החיצונית הבולטת והברורה בעליל, עולות ראיות, מעל לכל ספק סביר, כדי להוכיח שכרותו. יש לציין, שהבדיקה המדעית היא כמובן מדויקת יותר מכל הסתמכות על התרשמות גרידא, אשר עליה בתי המשפט נוהגים לגשת בזהירות רבה, שכן יתכנו טעויות, אי הבנות ואי גילוי הטעם האמיתי להופעתו המעורערת של הנהג בעת נהיגתו.

מתי החוק מתיר לשוטר לדרוש מנהג לבצע בדיקת שכרות?

  1. כאשר נהג הינו מעורב בתאונת דרכים
  2. כשיש לשוטר חשש סביר כי הנהג שיכור

לעניין דרישת המעורבות בתאונת דרכים, יש לשם לב שאין כל קשר לרמת האשם בגרימת התאונה. מספיק שנהג יהיה מעורב בתאונה, ולו מעורבות שולית, ומעצם מעורבותו עולה אוטומטית, זכותו של השוטר לדרוש ממנו לבצע בדיקת שכרות. במקרים רבים, דנים בבתי המשפט, במצב השני, דהיינו מצב בו נהג לא מעורב בתאונת דרכים, והשוטר טוען שהיה קיים "חשש סביר" שהנהג שיכור.

מהו "חשש סביר", לצורך הדרישה לבצע בדיקת שכרות, מנהג שאינו מעורב בתאונת בדרכים?

על-מנת למלא את דרישת החוק ל"חשש סביר", נוהגים השוטרים לשאת עימם טופס המכונה בדיקת מאפיינים לחשוד בנהיגה בשכרות. הטופס הזה מכיל מספר קריטריונים, המובילים בסופו של דבר למסקנה האם קיים חשש סביר או לא. לדוגמא: האם הופעתו של הנהג מסודרת או מרושלת; האם דיבורו רגיל או איטי ומבולבל; האם הנהג יכול להניח אצבע על אפו מבלי להחטיא וכו'. ע"י מילוי הטופס הנ"ל משיג השוטר שתי מטרות, ראשית, הוא בעצמו יכול להחליט האם מדובר בנהג אשר קיים חשש סביר שהוא שיכור, שנית, כאשר תבחן החלטתו של השוטר בבית המשפט, יוכל יהיה התובע להציג בפני בית המשפט את הטופס, ובכך להוכיח כי דרישתו של השוטר הייתה סבירה בנסיבות העניין.

על מי מוטל הנטל לשכנע את בית המשפט?

התביעה היא זו החייבת להביא בפני בית המשפט ראיות המוכיחות, מעבר לכל ספק סביר, את אשמתו של הנהג בנהיגה בשכרות. אפילו התנהגות חמורה של הנהג, המתבטאת באלימות, חוסר סבלנות, התגרות ומוזרות, איננה מספיקה כדי לשכנע מעבר לספק סביר, בדבר שכרותו של הנהג. גם ריח אלכוהול חריף הנודף מפיו אינו יכול לבסס הרשעה בעבירה זו.

האם רישיון הנהיגה שלך בסכנה?

רוצה שעו"ד יחזור אליך? רוצה לדעת מה הסיכויים שלך?
השאר/י פרטים ונחזור אליך.

שלח

קישורים נוספים: