אתר התעבורה הישראלי

תאונות דרכים

התובעים במשטרת ישראל מחליטים להעמיד לדין נהג, בשל אחריותו לגרימת תאונת דרכים, כאשר לפי שיקול דעתם המקצועי, הם המחליטים באיזה סעיפי אישום יואשם הנהג.

העונש שייגזר על הנהג נגזר מסעיפי האישום בהם הוא מואשם. באם מדובר בסעיפי אישום קלים, שאינם מחייבים עונש של פסילה בפועל, אזי הסכנה שייגזר על הנהג עונש של פסילה בפועל פוחתת. עם זאת, באם התובע המשטרתי בוחר להאשים נהג, בעבירה על פי סעיף אישום המחייב פסילה בפועל לתקופה מינימאלית, אזי הסיכוי שאותו נהג יקבל עונש ללא פסילה, בפועל נמוך ביותר. כאשר נהג מקבל הזמנה לדין (דו"ח) או כתב אישום, עליו לבחון את העונש הצפוי לו באם יורשע. את זאת ניתן לעשות על ידי יצירת קשר עם צוות המומחים בתחום התעבורה, או בקיצור הכו את המומחה (האייקון השמאלי).

לאחר שהערכתם את העונש הצפוי בגין האישום שבו הואשמתם, עתה יש לשקול היוועצות עם עורך דין מתחום התעבורה. ההגנה תבחן בהתאם לסעיפי האישום בהם הואשמתם ונסיבות המקרה.

ההגנה במקרה של תאונת דרכים מורכבת ממספר שלבים:

ראשית, הסיכויים לזיכוי:

באם קיים סיכוי ממשי לזיכויו של הנהג, יש לכפור בביצוע העובדות המתוארות בכתב האישום. במקרה כזה יוזמנו לבית המשפט עדי התביעה וההגנה, ובית המשפט יחליט האם יש לזכות את הנאשם או להרשיעו.י

שנית, הסיכויים לשינוי סעיפי האישום:

עורך דין הבקיא בתחום התעבורה, יודע להבחין איזה סעיף אישום מחייב עונש של פסילה בפועל, ואיזה סעיף אינו מחייב פסילה. ולכן במקרה שהסיכויים לזיכוי נמוכים, יפנה עורך הדין אל גורמי התביעה, במטרה לנסות ולשנות את סעיפי האישום בהם מואשם הנהג לסעיפים קלים יותר.י

שלישית, שקילת האפשרות של הסדר טיעון:

גם במקרה בו הסיכויים לזיכוי נמוכים, וגורמי התביעה אינם מוכנים לשנות את סעיפי אישום, גם אז ניתן עדיין להגיע עם גורמי התביעה להסדר טיעון. הסדר טיעון משמעותו שהנהג מודה בביצוע העבירות המיוחסות לו, ובתמורה לכך התביעה מוכנה שייגזר עליו עונש קל יחסית. במקרים מסוימים ניתן אף להגיע להסדר טיעון, שבמסגרתו ייגזר על הנאשם עונש קל יותר מעונש המינימום המצוין בחוק.

התקשורת בין נהג מהשורה, אל גורמי התביעה היא קשה ביותר. על מנת לשוחח עם גורמי התביעה, ולנסות להגיע עימם להסכמה כלשהי, עדיף להיות מיוצג על ידי עורך דין. עורך הדין יעלה בפני גורמי התביעה את הסיבות אשר בגינן יש להקל עם הנהג, ויגיע בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה מאשר יגיע הנהג בעצמו, בהיותו בלתי מיוצג.

לפרטים בנוגע לחובות המוטלות על נהג, המעורב בתאונת דרכים, נא לחצו על האייקון הימני מדריכים לנהג. שם גם תוכלו למצוא מידע בנוגע למסירת פרטים, למי יש למסור, ואיזה פרטים יש למסור, כאשר הינכם מעורבים בתאונת דרכים.

האם רישיון הנהיגה שלך בסכנה?

רוצה שעו"ד יחזור אליך? רוצה לדעת מה הסיכויים שלך?
השאר/י פרטים ונחזור אליך.

שלח

קישורים נוספים: