אתר התעבורה הישראלי

נהיגה תחת השפעת סמים משכרים או מסוכנים

להבדיל מעבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, אשר בה קבע המחוקק מהי רמת ריכוז האלכוהול המותרת בדמו של הנוהג, המחוקק לא קבע עד היום מהי רמת ריכוז הסם, שבהשפעתו אסורה נהיגת רכב. אשר על כן, בהיעדר אחוז מקסימלי קבוע בחוק, על בית המשפט לבדוק האם בדרך של התנהגותו של הנהג, ניתן לקבוע כי נהג תחת השפעת סם משכר או מסוכן. יתרה מכך, אף אם הודה הנהג שמספר שעות לפני נהיגתו השתמש בסם, עדיין על התביעה להוכיח כי בדרך התנהגותו של הנהג, ניתן לקבוע כי הייתה השפעה של סם על נהיגתו.

מסקנה, לאור המצב המשפטי, התביעה לא יכולה לצאת ידי חובתה ע"י המצאת חוות דעת של מומחה המוכיח כי רמת ריכוז הסם בדמו של הנהג הייתה גבוהה בעת נהיגתו. על התביעה להוכיח כי אופן התנהגותו, מצביע על נהיגה תחת השפעת סם. לשם ביסוס הרשעת הנהג בביצוע העבירה, השוטרים נוהגים לשאת עימם טופס המכונה בדיקת מאפיינים לחשוד בנהיגה בשכרות.

הטופס הזה מכיל מספר קריטריונים, המובילים בסופו של דבר למסקנה בדבר אופן התנהגותו של הנהג. לדוגמא: האם הופעתו של הנהג מסודרת או מרושלת; האם דיבורו רגיל או איטי ומבולבל; האם הנהג יכול להניח אצבע על אפו מבלי להחטיא וכו'. ע"י מילוי הטופס הנ"ל משיג השוטר שתי מטרות, ראשית, הוא בעצמו יכול להחליט האם מדובר בנהג אשר נוהג תחת השפעת סם, שנית, כאשר תבחן אשמתו של הנהג בבית המשפט, יוכל יהיה התובע להגיש לפני בית המשפט את הטופס, ובכך להוכיח כי בדרך של התנהגותו של הנהג, ניתן לקבוע כי נהג תחת השפעת סם.י

מתי החוק מתיר לשוטר לדרוש מנהג לבצע בדיקת שכרות?

  1. כאשר נהג הינו מעורב בתאונת דרכים
  2. כשיש לשוטר חשש סביר כי הנהג שיכור

לעניין דרישת המעורבות בתאונת דרכים, יש לשם לב שאין כל קשר לרמת האשם בגרימת התאונה. מספיק שנהג יהיה מעורב בתאונה, ולו מעורבות שולית, ומעצם מעורבותו עולה אוטומטית, זכותו של השוטר לדרוש ממנו לבצע בדיקת שכרות. במקרים רבים, דנים בבתי המשפט, במצב השני, דהיינו מצב בו נהג לא מעורב בתאונת דרכים, והשוטר טוען שהיה קיים "חשש סביר" שהנהג שיכור.

מהו "חשש סביר", לצורך הדרישה לבצע בדיקת שכרות, מנהג שאינו מעורב בתאונת בדרכים?

על-מנת למלא את דרישת החוק ל"חשש סביר", נעזרים השוטרים בטופס בדיקת מאפיינים לחשוד בנהיגה בשכרות המוזכר לעיל. הטופס הזה מכיל מספר קריטריונים, המובילים בסופו של דבר למסקנה האם קיים חשש סביר או לא.

האם רישיון הנהיגה שלך בסכנה?

רוצה שעו"ד יחזור אליך? רוצה לדעת מה הסיכויים שלך?
השאר/י פרטים ונחזור אליך.

שלח

קישורים נוספים: