אתר התעבורה הישראלי

אי הצגת מסמכים – חובת החזקת תעודות

מדובר בעבירה קלה ביותר מבין עבירות התעבורה. בהתאם לתקנה 9 לתקנות התעבורה, קיימת חובה על כל נהג להחזיק איתו שלוש תעודות:

  1. רישיון נהיגה
  2. רישיון רכב
  3. תעודת ביטוח

החובה הזו נובעת משלוש החובות האחרות הקבועות בחוק, החובות לנהוג כאשר יש לנהג רישיון נהיגה, וכאשר יש לרכב בו הוא נוהג, רישיון רכב ותעודת ביטוח.

החובה להחזיק את התעודות נקבעה על-מנת להקל על משטרת ישראל את הבדיקה של תקפות התעודות. כאשר שוטר מורה לנהג לעצור לצורך בדיקת תקפות התעודות שברשותו, לא יתכן שאותו הנהג יפנה את השוטר למחשבי משרד הרישוי על-מנת לבדוק האם רישיון נהיגתו בתוקף, או לחילופין, לשוחח עם סוכן הביטוח שלו, ש"יספר" לשוטר שיש לו ביטוח בתוקף. מאחר ואין מדובר בעבירה חמורה גם העונש העומד בגינה הוא קל יחסית. בעבר היו נוהגים השוטרים לתת לנהג הרכב, שהות של 24 שעות או יותר, על-מנת להציג את התעודות התקפות שברשותו בתחנת המשטרה הקרובה, אולם כיום השוטרים נוהגים להזמין את הנהגים לדין בגין עבירות שונות, כפי שיוסבר בדוגמא שלהלן – באם שוטר בודק את התעודות שברשות נהג, והנהג לא מציג בפניו תעודת ביטוח תקפה, השוטר לא יאשים את הנהג בביצוע עבירה של אי-הצגת מסמכים (תעודת ביטוח), אלא בביצוע עבירה חמורה יותר, של נהיגה ללא תעודת ביטוח. כך גם לגבי אי-הצגת רישיון רכב או רישיון נהיגה. כאשר יתייצב הנהג בפני שופט בית המשפט לתעבורה, על הנהג להציג את התעודה הרלבנטית התקפה ליום ביצוע העבירה, והתובע המשטרתי ישנה את סעיף האישום, לסעיף אישום לפי תקנה 9 לתקנות התעבורה, אשר העונש העומד בגינה הוא קנס ע"ס 100 ש"ח בלבד.

תשומת לבכם שרק במקרים חריגים יואשם נהג בעת רישום הדו"ח בביצוע עבירה לפי תקנה 9 לתקנות התעבורה, דהיינו באישום של אי-הצגת מסמכים. ההיגיון לכך נעוץ בעובדה, שאם נהג לא הציג תעודה מסוימת שחובה היה עליו להציג, ניתן להניח שאין לו תעודה כזו כלל. בעצם האישום על נהיגה ללא תעודה, להבדיל מאישום על אי-הצגת מסמכים, "כופים" על הנהג להתייצב לבית המשפט לתעבורה עם התעודה הרלבנטית התקפה, שאם לא כן, יהיה עליו לשאת בעונש חמור הרבה יותר, שיוכל אף להגיע לעונש של פסילה בפועל מלנהוג לתקופה מסוימת. לכן על הנהג לשם לב באיזה סעיף אישום הוא מואשם, ולפי סעיף האישום להתכונן ליום המשפט.י

האם רישיון הנהיגה שלך בסכנה?

רוצה שעו"ד יחזור אליך? רוצה לדעת מה הסיכויים שלך?
השאר/י פרטים ונחזור אליך.

שלח

קישורים נוספים: