אתר התעבורה הישראלי

נהיגה ללא רישיון נהיגה – בלתי מורשה

מדובר בעבירה חמורה ביותר הקבועה בסעיף 10 לפקודת התעבורה. אסור לאדם שאיננו בעל רישיון נהיגה לנהוג ברכב מנועי. ברוב המקרים מדובר בנערים אשר טרם קיבלו רישיון נהיגה, ומבקשים מהחברים שלהם להתיר להם "לעשות סיבוב". החוויה הזאת עלולה לעלות ביוקר. העונש הצפוי הוא חמור ביותר. אדם הנתפס נוהג ללא רישיון נהיגה דינו מאסר לתקופה מקסימאלית של שנתיים, בנוסף על שלילה בפועל מלנהוג לתקופה שלא תפחת משלושה חודשים. אמנם בפועל, שופטי בית המשפט לתעבורה, לא ממהרים לשלוח נאשמים לרצות מאסר בפועל, אבל בכל זאת, גם לקבל עונש של מאסר על-תנאי מהווה כתם לעברו של אדם.

מה המשמעות של הטלת עונש של פסילה בפועל, כאשר בכל מקרה אין לי רישיון נהיגה?

נכון שהעונש של פסילה בפועל הוא לא בעל תחולה מיידית, כאשר הוא מוטל על אדם אשר ממילא הוא בלתי מורשה לנהיגה. עם זאת, יש לציין שהפסילה תחול מיד עם הוצאת רישיון הנהיגה ע"י העבריין

האם מיום הוצאת הרישיון ע"י "העבריין" מתחיל גם מניין ימי הפסילה?

התשובה היא שלילית. הפסילה אמנם חלה אוטומטית עם הוצאת רישיון הנהיגה, אולם מניין ימי הפסילה לא מתחיל אוטומטית, אלא רק לאחר שאותו אדם שהוציא רישיון נהיגה, מפקיד אותו במזכירות בית המשפט (שבו ניתן פסק-הדין). לפיכך, יתכנו מקרים שנהג ירצה פסילה של תקופה ארוכה מזו שנגזרה עליו בפסק-הדין, שכן כל עוד לא הופקד רישיון הנהיגה במזכירות בית המשפט, לא מתחיל מניין ימי הפסילה.

מה העונש הצפוי לנהג אשר התיר לאדם ללא רישיון נהיגה לנהוג?

מדובר בעבירה חמורה שמוגדרת בחוק כהתרת נהיגה. העונש הצפוי כולל רכיב של מאסר, פסילת רישיון וקנס. תקופת המינימום לפסילת רישיון הנהיגה הינה לתקופה של 3 שנים.

האם נהג שיש לו רישיון לנהיגה על משאית עד 15 טון, הנוהג על משאית במשקל של 20 טון, מבצע עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה?

כן. זה לא משנה שלאותו אדם יש רישיון לכלי רכב אחר. עם זאת, בתי המשפט נוטים להתחשב בנסיבות ביצוע העבירה בכל מקרה ומקרה. לעניין העונש הצפוי, בוודאי שהעונש שיוטל על נער ללא רישיון נהיגה שנהג על משאית בתוך העיר, יהיה חמור מנהג משאית עד 15 טון, שנהג על משאית במשקל 20 טון. במקרה כזה בית המשפט שוקל גם את הכשרתו של הנהג, ומידת הסיכון שגרמה נהיגתו למשתמשים בדרך.

האם רישיון הנהיגה שלך בסכנה?

רוצה שעו"ד יחזור אליך? רוצה לדעת מה הסיכויים שלך?
השאר/י פרטים ונחזור אליך.

שלח

קישורים נוספים: