אתר התעבורה הישראלי

חציית צומת באור אדום

נהגים רבים נוטים לחשוב שמדובר בעבירה חמורה, שהעונש הצפוי בגינה כבד. עם זאת, כבר מס' שנים שהעונש העומד בצד העבירה הנ"ל הינו עונש של קנס, ששיעורו 1,000 ש"ח בלבד!

בעבר כל מי שנתפס נכנס לצומת כאשר התחלף האור ברמזור לאדום, קיבל הזמנה לדין. כנראה שבשל ריבוי ביצוע העבירה הנ"ל, נוצר עומס רב בבתי המשפט לתעבורה, ולכן הוחלט לשנות את הסטטוס של העבירה לעבירה מסוג ברירת משפט. דהיינו, הנהג העבריין לא מוזמן אוטומטית לבית המשפט לתעבורה, אלא ניתנת לו אפשרות לבחור, האם לשלם את הקנס ובכך להודות שעבר את העבירה, או לחילופין, לבקש להישפט בגין האישום. במקרה השני, על הנהג למלא ולשלוח את הספח המוצמד לגב הדו"ח, ותוך מס' שבועות הוא יקבל לכתובתו הרשומה בדו"ח, הזמנה לדין.

בידי המשטרה שתי אפשרויות לרישום דו"ח בגין עבירה זו:

  1. המשטרה נעזרת במצלמות הממוקמות מעל לעמודי הרמזורים בצמתים רבים ברחבי המדינה. המצלמה פועלת כאשר רכב חוצה את הצומת, כאשר כבר חלפה שנייה, מרגע שהאור ברמזור בכיוונו, התחלף לאדום. הצגת צילום הרכב בבית המשפט לתעבורה (יחד עם עוד מס' ראיות), תספיק לשם הרשעת הנאשם.
  2. עדויות של מי שראה את הנהג חוצה את הצומת, כשבכיוון נסיעתו דלק האור האדום ברמזור. בדרך כלל מדובר בשוטר, העומד בצומת, ורושם דו"ח עם פרטי הרכב העבריין. עם זאת, גם אנשים שאינם שוטרים רשאים להביא לידיעת המשטרה מידע אודות נהגים שביצעו עבירות תנועה, בין היתר גם כאשר נהג חוצה צומת, בחסות אור אדום. חוקרי המשטרה יבדקו האם חומר החקירה מספיק על מנת להביא להרשעתו של הנהג, ואם יש חומר מספיק אזי ברוב המקרים יעמידו את הנהג העבריין לדין, דהיינו במקרה זה ישלחו למענו דו"ח מסוג ברירת משפט.

האם ניתן להבחין בצילום מי נהג ברכב?

לא, הצילום מתעד רק את הרכב כשהוא נמצא במרכז הצומת, ועל גבי הצילום ניתן להבחין, במספר הרישוי של הרכב. הצילום אף כולל פרטים נוספים אודות מיקום המצלמה, המועד בו נעברה העבירה ועוד.

איך ניתן לדעת מי נהג ברכב בפועל?

לא ניתן לדעת זאת, ולכן מי שמקבל את הדו"ח הוא הבעלים הרשום של הרכב.

איך ניתן להוכיח שהבעלים לא נהג ברכב?

יש להביא את מי שנהג ברכב לחתום על תצהיר שהוא מודה בנהיגה ברכב הנתפס, בזמן ובמקום המצוינים על גבי הדו"ח, ולבקש להמיר את שם הנאשם בדו"ח.

באם אוכיח כי בזמן רישום הדו"ח שהיתי בחו"ל יבטלו לי את הדו"ח?

לא, כאמור רק ע"י הבאת הנהג העבריין ניתן יהיה להתנער מאחריות ולהעביר את האחריות לנהג אחר. ההיגיון בדבר הוא הרצון להביא ללכידת העבריין, כאשר ניתן להניח שבעל הרכב יודע מי נהג ברכבו, ועל כן הפעלת "לחץ" על הבעלים תביא בסופו של דבר לגילוי העבריין האמיתי.

האם רישיון הנהיגה שלך בסכנה?

רוצה שעו"ד יחזור אליך? רוצה לדעת מה הסיכויים שלך?
השאר/י פרטים ונחזור אליך.

שלח

קישורים נוספים: