אתר התעבורה הישראלי

סירוב להיבדק

רבים הם הנהגים אשר חוששים שמא בדיקת השכרות תמצא שהם אכן שיכורים, ולכן הם מסרבים לבצע בדיקת שכרות. כאמור, קיימים 3 בדיקות שכרות, אשר הנהגים "חכמים", מוצאים תירוצים שונים ומשונים, על-מנת להתחמק מביצוען. לדוגמא: רבים טוענים שהם מפחדים מזריקות, ולכן מסרבים לבצע בדיקת דם. אחרים אינם נושפים בבדיקת הנשיפה, באורח נורמלי, דבר המכשיל את ביצוע הבדיקה. על ציבור הנהגים לדעת, שבעצם הסירוב הם לא משיגים דבר – נהפוך הוא. ראשית, ניתן להוכיח נהיגה בשכרות גם ללא הבדיקה המדעית, וזאת על סמך התרשמותו של השוטר מדרך התנהגותו של הנהג. שנית, העונש העומד בגין ביצוע העבירה של סירוב להיבדק הוא זהה לעונש העומד בגין נהיגה בשכרות, ולכן אפילו אם נהג מתחכם, ומנסה להימנע מהרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות, עדיין הוא מביא במו ידי, להרשעתו בעבירה לא פחות חמורה, הלא היא עבירה של סירוב להיבדק בבדיקת שכרות.

האם נהג הנדרש לבצע בדיקת דם, רשאי לסרב ולבקש להיבדק בבדיקת נשיפה?

בית המשפט קבע שלא. על הנהג לבצע את הבדיקה שנדרש לבצע, ועצם העובדה שהסכים לבצע בדיקת שכרות אחרת, אין בה בכדי להביא לזיכויו מאישום בעבירה של סירוב להיבדק.

האם שוטר רשאי לדרוש מנהג לבצע יותר מבדיקת שכרות אחת?

בית המשפט קבע שכן. השוטר יכול לדרוש מנהג לבצע יותר מבדיקת שכרות אחת, וסירוב מצד הנהג לבצע את אחת מהבדיקות יהווה הפרת הוראות החוק.

האם שוטר רשאי לדרוש מנהג לבצע מספר פעמים את אותה בדיקת השכרות?

בית המשפט קבע שכן. באם בדיקת הנשיפה למשל, לא צלחה, אזי נקבע שלא רק שהשוטר רשאי לדרוש מנהג לבצע את אותה הבדיקה בשנית, על השוטר מוטלת החובה לעשות כן.

האם רישיון הנהיגה שלך בסכנה?

רוצה שעו"ד יחזור אליך? רוצה לדעת מה הסיכויים שלך?
השאר/י פרטים ונחזור אליך.

שלח

קישורים נוספים: