אתר התעבורה הישראלי

אמצעי זהירות בקניית רכב משומש

קניית רכב משומש היא עסקה לא זולה ויש בה סיכונים, על כן יש לנקוט אמצעי זהירות על מנת שלא יימכר לך רכב שזהותו זויפה ושייך כחוק לאחרים. אנו ממליצים לפעול לפי המפורט להלן הנסמך על הניסיון, אף כי אין וודאות שהנוכלים לא יפתחו שיטות חדשות למרמה, שלא ייחשפו על ידי האמצעים המוצעים.

יש לבדוק:
האם המוכר הוא בעל הרכב הרשום?י יש לוודא התאמת פרטים (שם, ת.ז., כתובת) בין תעודת הזהות לבין רשיון הרכב.

אם המוכר אינו בעל הרכב הרשום: יש לדרוש הצגת ייפוי כוח המסמיך את המוכר למכור את הרכב. מומלץ לרשום את פרטי הבעל הרשום (נותן ייפוי הכוח), ולוודא שמיופה הכוח הוא אכן המוכר הניצב לפניך. מומלץ לברר מה טיב הקשר בין הבעל הרשום למיופה הכוח. מומלץ ליצור קשר עם הבעל הרשום באופן עצמאי (שלא בעזרת המוכר) ועדיף פנים אל פנים, לא טלפונית, וזאת כדי לאמת שהוא אכן מוכר את הרכב באמצעות המוכר שפגשת.

מומלץ להיזהר ממוכר המוסר לך מספר טלפון סלולארי בלבד, כדאי לדרוש מספר טלפון קווי וכתובת.

מומלץ להיזהר מקניית רכב שנרשם על שם בעליו הנוכחיים לפני זמן קצר. אנשים בדרך כלל אינם מוכרים רכב שקנו ימים או שבועות אחדים.

יש לפנות למכון בדיקה לפני קניה או למוסך (לא כזה שהוצע על ידי המוכר!) על מנת שיירשמו את מספר השלדה והמנוע הקיימים בגוף הרכב, בנוסף לבדיקה מכנית (אם יש עניין בזה). יש לשמור רישום זה! יש להשוות עם הרישום שנערך לגבי הרכב בגופו. לא לקנות רכב שאין התאמה של %100 בין הנתונים בשטר המכר לנתוני הרכב גופו לידיעתך, כל עוד לא נחתם שטר המכר ואגרת ההעברה לא שולמה – לא שונתה הבעלות וניתן לעצור את תהליך הקניה.י

זהירות! אין די בהשוואת שטר המכר לרשיון הרכב. רשיון הרכב עלול להיות מזויף.

בכל ספק שיתעורר בלבך בדבר נכונות הנתונים, יש לגשת עם המוכר למשרד הרישוי – אם יסרב לבדיקה כזו, יש בכך כדי להטיל ספק באמינותו.

האחריות לבירור ולגילוי הפרטים המהותיים הנוגעים לרכב, לרבות זיהוי הרכב, בעלויות, שעבודים ועיקולים וכל פרט רלוונטי אחר – מוטלת על הצדדים לעסקה. אין להסתמך על רישומי רשות הרישוי בלבד לברור עניינים אלה. (רישום דקלרטיבי).

המידע הנמצא ברשות הדואר אינו מלא לכן יש לפנות לרשות הרישוי אין זה מתפקידו של פקיד בנק הדואר להשוואת נתונים טכניים. הבדיקה במשרדי הרישוי נעשית רק עם ת.ז. של בעל הרכב.

העברת בעלות חלה על אחריות מוכר הרכב – אין רשות הרישוי אחראית לכך.

האם רישיון הנהיגה שלך בסכנה?

רוצה שעו"ד יחזור אליך? רוצה לדעת מה הסיכויים שלך?
השאר/י פרטים ונחזור אליך.

שלח

קישורים נוספים: