אתר התעבורה הישראלי

אי חידוש רישיון נהיגה

בפקודת התעבורה קיימת הבחנה ברורה בין אדם אשר נוהג כשאין לו רישיון נהיגה, לבין נהג אשר יש לו רישיון נהיגה, אולם הוא לא חידש אותו מסיבות כלשהן. שופטי התעבורה מתייחסים לעבירה זו כעבירה חמורה אמנם, אולם היא נחשבת כעבירה טכנית. לעיתים חידוש רישיון הנהיגה מותנה בתשלום קנסות. כאשר אדם לא יכול לשאת בתשלומי קנסות, אזי אוטומטית, כאשר משרד הרישוי מסרב לחדש את רישיון הנהיגה שלו, הוא הופך לעבריין פוטנציאלי. השיקול העיקרי שבתי המשפט לתעבורה שוקלים, היא רמת הסיכון של הנהג למשתמשים בדרך. כאשר נהג לא מחדש את רישיון נהיגתו, אין הדבר מעיד על סיכון ממשי למשתמשים בדרך, אלא מדובר בעבירה טכנית – כלכלית.

מהם ההבדלים בעונשי הפסילה בין העבירות הנ"ל?

מי שנתפס נוהג ללא רישיון נהיגה צפוי לעונש של פסילה לתקופה מינימאלית של 3 חודשים. לעומת זאת, כאשר אדם נוהג עם רישיון נהיגה שהוא לא חידש את תוקפו, לא מוטלת עליו פסילה לתקופת מינימום.

נהג אשר נתפס נוהג עם רישיון נהיגה שלא חידש את תוקפו, ועד למועד המשפט הוא מחדש את תוקפו – האם שיפר את סיכוייו במשפט?

במשפט התעבורה, כמו במשפט פלילי יש שלב ההכרעה, ובמקרה של הרשעה, יש שלב נוסף, שלב הענישה. באם נהג אכן מחדש את תוקף רישיונו, הוא לא מעלה או מוריד מסיכויו להיות מורשע בביצוע העבירה. עם זאת, הוא משפר משמעותית את הסיכויים שהעונש שאותו יגזור עליו בית המשפט יהיה קל יותר. בית המשפט יטה להתחשב בעובדה שאותו נהג תיקן את הפגם.

האם רישיון הנהיגה שלך בסכנה?

רוצה שעו"ד יחזור אליך? רוצה לדעת מה הסיכויים שלך?
השאר/י פרטים ונחזור אליך.

שלח

קישורים נוספים: