אתר התעבורה הישראלי

נהיגה ללא ביטוח חובה תקף

על כל נהג להחזיק בידו, תעודת ביטוח חובה תקפה. תעודה זו, מבטחת נזק גופני, שיגרם לנהג או לנוסעים ברכבו, במקרה של תאונת דרכים. ההיגיון בחובה לרכוש פוליסת ביטוח, הוא שלא ייווצר מצב שאדם שנפגע בתאונת דרכים, לא יפוצה על ידי אחת מחברות הביטוח. בנוסף על ביטוח הגופני, שהוא בבחינת ביטוח חובה, ניתן לרכוש עוד שני סוגי ביטוחים, שעניינם ביטוחי רכוש:

  1. ביטוח צד ג': מבטח את הנזק לרכוש, שיגרם לרכב אחר שמעורב בתאונת דרכים
  2. ביטוח מקיף: בנוסף על ביטוח צד ג', הביטוח המקיף, מכסה גם את הנזק לרכוש שיגרם לרכב של בעל הפוליסה

באם נסעתי ברכב שבו הנהג לא רכש ביטוח חובה ונפגעתי, האם לא אהיה זכאי לפיצויים?

במקרה כזה מי שתפצה את הנוסעים היא "קרנית" (הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים). אולם לאחר ש"קרנית" תפצה את הנוסעים, היא רשאית לתבוע מהנהג חזרה, את כל הכספים ששילמה לנוסעים.

האם גם הנהג שלא רכש פוליסת ביטוח יפוצה ע"י קרנית?

כעקרון לא, אלא אם כן יוכיח שהוא לא בעל הרכב, והוא לא ידע ולא היה עליו לדעת שאותו רכב אינו מכוסה בביטוח חובה. המטרה היא ליצור מצב, שיתמרץ נהגים לרכוש ביטוח חובה, שהרי מי שיפגע ולא יפוצה במקרה של תאונה, יהיה הנהג בלבד.

האם מדובר בעבירה המחייבת פסילת רישיון בפועל?

לא, אין מדובר בעבירה שמחייבת פסילה. בתי המשפט מתייחסים לעבירה זו כעבירה כלכלית, ונוהגים לחייב את הנהג "העבריין" בקנס גבוה מהרגיל. ההיגיון הוא, שנהג שחושב שבכך שהוא לא רוכש ביטוח חובה הוא חוסך כסף, יאלץ בסופו של דבר לשלם על זה ובגדול. עם זאת, במקרים בהם מדובר בנהג אשר כבר ביצע עבירה כזו בעבר, עולה הסיכוי שבתי המשפט יגזרו עליו פסילה בפועל.

האם מדובר בעבירה מסור ברירת משפט, או שהנהג מוזמן לדין?

בכל מקרה הנהג מוזמן לדין. עם זאת, כמו בכל הזמנת לדין בעניין תעבורה, הנהג יכול שלא להתייצב ובכך הוא בעצם מודה בביצוע העבירה, ועונשו ייגזר בהיעדרו. תמיד רצוי להגיע לבית המשפט, כמובן כאשר האישום הוא לא מוצדק, והיה בידי הנהג תעודת ביטוח תקפה. אולם גם אם לא הייתה בידו תעודת ביטוח תקפה, עדיין יש סיכוי סביר שאם יגיע לבית המשפט הנהג או עורך דינו, ויטען טענות ענייניות, אזי העונש שייגזר יהיה קל יותר.

האם רישיון הנהיגה שלך בסכנה?

רוצה שעו"ד יחזור אליך? רוצה לדעת מה הסיכויים שלך?
השאר/י פרטים ונחזור אליך.

שלח

קישורים נוספים: